top of page
Vyhľadávanie

Report z festivalu Cestou-necestou

  • emsjeradio
  • Nov 23, 2015
  • Čítanie: 4

Najväčší dobrodruhovia na cestách- necestách

Chcete cestovať, no nemáte odvahu? Myslíte si, že toľko peňazí nemáte šancu našetriť? Na festivale Cestou necestou môžete zbierať rady a tipy na tradičné aj trochu nevšedné cestovanie priamo od cestovateľov, ktorí v niekoľkých mestách Slovenska prezentujú počas novembra to najlepšie zo svojich ciest. My sme na tento festival zavítali počas uplynulého víkendu do Bratislavy a rozhodne bolo z čoho vyberať.

Festival Cestou necestou je v súčasnosti najväčší slovenský cestovateľský festival, o čom svedčí najmä počet prednášajúcich. V ružinovskom Dome kultúry prebiehali prezentácie súčasne v dvoch sálach, preto si každý mohol vybrať to, čo bolo preňho zaujímavejšie. Exotika, mrazivá zima ale hlavne mrazivé zážitky, o ktoré nebola núdza.


Omán, šaman...

Sobotné prezentácie otvára v malej sále Rišo Dvorský svojím zimným tripom do Spojených Arabských Emirátov a Ománu. Teda najmä Ománu, ktorému sa väčšina turistov vyhýba. Podľa jeho slov a fotiek však nie je dôvod na obavy, práve naopak- krajina je veľmi pokojná a zaručene neodídete bez fotiek krásnej prírody, ktorou sa môže Omán určite pýšiť. No ak vás lákajú aj Emiráty a ste akčný typ, podľa Riša musíte určite vyskúšať jazdu púšťou. Takú, počas ktorej si párkrát poviete ,,Nikdy viac“,no na konci nebudete chcieť ani vystúpiť z auta.

Po prvej prezentácii vchádza na javisko mladá žena s priamou otázkou: ,,Má niekto z vás skúsenosti s drogou ayahuasca?“ Po pár sekundách a mnohých zdesených pohľadoch skúsi položiť otázku inak: ,,Viete čo je ayahuasca?“ Vtedy už začne niekoľko, najmä mladých ľudí prikyvovať, ale nedôverčivé pohľady na niektorých tvárach stále pretrvávajú. Usmiata prekladateľka Lýdia začína svoje rozprávanie o tom, ako sa dostala k peruánskemu šamanovi a najmä čo to tá ayahuasca vlastne je. Postupne však opisuje život v pralese (napríklad praktické informácie o tom, ako si tam môžete nabiť mobil), šamanove ceremónie s ayahuascou a pocity ostatných ľudí počas nich. Ale aj dôvody, prečo sú za takéto niečo ochotní ľudia z celého sveta vysoliť tisíce sú rôzne. Lýdia sa tam však ocitla so svojím klientom, ktorému tlmočila, no z jej rozprávania bolo cítiť, že aj keby sa ceremónií nezúčastnila, divočina latinskej Ameriky bude to, na čo do konca života nezabudne.


Ako na Kubu za ,,pár drobných“?

Na internete nájdete veľa rád ako ušetriť na cestovaní do exotických destinácií. Niečo podobné očakávali diváci aj na prezentácií Igora, ktorý sa vybral s obmedzeným rozpočtom na Kubu. Svoje rozprávanie začína tradične- ako ušetriť na letenke a to tak, že neísť zo strednej Ameriky, ale priamo z Európy. Poviete si, že toto určite nájdete na každom cestovateľskom blogu, no potom Igor rozoberá jednotlivé bežne dostupné možnosti dopravy, ubytovania, jedla a po každej položke povie: ,,Ale na toto som ja nemal.“ V hlave sa vám vynára otázka či sa naozaj dá s tak malým rozpočtom niekam ísť. Dá sa, ak pochopíte zmýšľanie Kubáncov- snažia sa z turizmu vyťažiť čo najviac a nikdy vám neponúknu tú najlacnejšiu variantu. Možno je pre niekoho Igor až príliš veľký dobrodruh, ale Kubu zažil takú, aká je naozaj. A čo by si mal uvedomiť každý, kto sa tam chystá? ,,Kuba nie je Varadero.“ Igor Lopašovský je zároveň aj veľkým milovníkom Slovenka a za zmienku určite stojí tiež jeho projekt, o ktorom sa viac dočítate na www.travelmyhomeland.com.


Milovníci tepla mali však na výber oveľa viac prezentácií z celého sveta, na ktorých sa mohli pýtať všetko, čo ich o daných destináciách zaujímalo. Napríklad tipy na lowcost trip na obľúbené Maledivy dal Milan Bardún. O tom, že Milan je skúsený cestovateľ sa môžete presvedčiť aj na jeho cestovateľskom blogu www.bezmapy.com a načerpať inšpirácie pre svoje ďalšie výlety.


Zima, ľad a...Kone!

Rovnako populárne ako exotika sú medzi cestovateľmi aj chladné severské krajiny. Nórsko, Grónsko, Island a mnohé ďalšie si získali srdcia nadšencov prírody, ktorí divákom počas prezentácií dokázali, že takéto výpravy netreba podceňovať a dokonalé vybavenie je veľmi dôležité. Azda najväčšou zaujímavosťou medzi severskými cestovateľmi bol Dodo Kordík, ktorý nazval svoju prezentáciu ,,Mongolskom mesiac na koni alebo z paneláku do sedla“. Treba uznať, že kúpiť si s partiou v Mongolsku kone a mesiac na nich cestovať ako kedysi chce riadnu dávku odvahy. Pokus o spojenie s prírodou však v ich prípade dopadol na výbornú a my dávame ich nápadu palec hore.


Pre odvážnych

Couchsurfing- možnosť zadarmo prespať vo vybranej destinácii. Alebo nie celkom zadarmo? Prednášku o couchsurfingu začína prekladateľka Lýdia, znova otázkou, či vieme čo to je. Keďže je tento pojem známy pre väčšinu cestovateľov, prejde rovno k tomu, čo musíme ako správni couchsurferi mať a ako pri svojich cestách tých správnych nájsť. Vopred nás však upozorní, že ak si niekto za takúto službu od nás vypýta peniaze, treba ho okamžite nahlásiť. Lýdia sa sama priznala, že svoje inzeráty píše už viac marketingovo, no je to však podstata takéhoto cestovania- ak hľadáte ubytovanie, musíte daného človeka zaujať. Ocenili sme aj praktické ukážky toho, ako vyzerá dobrý a zlý profil či inzerát. A čo by ste nemali zabudnúť po príchode domov? Samozrejme na referenciu pre vášho couchsurfera. Viac na www.couchsurfing.com.


Cestovateľky s veľkým ,,C“

Keďže je cestovateľský festival aj o diskusiách, v závere nedeľného programu bola debata na tému ,,Ženy na cestách“. Povedzme si úprimne, keď cestuje žena, rieši nespočetné množstvo otázok, ktoré považuje muž za zbytočné. Keď sa k tomu pridá fakt, že cestuje sama, rovnaké množstvo otázok má aj jej okolie. O svoje skúsenosti sa s publikom v tejto diskusii podelili štyri cestovateľky. O pocitoch, problémoch no najmä o tom, ako prekonať samú seba v tých najkrízovejších situáciách.

Report i fotoreport pripravila Ľubka Lehocká

 
 
 

Kommentare


.

bottom of page