Zdieľaj svoju kreativitu - grafička Ivana. Rozhovor
- emsjeradio
- Mar 29, 2015
- Čítanie: 3
Náš priestor je určený ľuďom, ktorí chcú zdieľať svoju kreativitu. Ľuďom, ktorí považujú náš svet za fascinujúce a inšpiratívne miesto. Ľuďom, ktorí majú oči, uši otvorené a vnímaju to čo sa okolo nich deje. Samozrejme po určitej dobe kreatívneho procesu sa to postupne prejavuje v ich tvorbe. Jedna taká je pôvabná grafička Ivana Janciková.
Ahoj Ivana, môžeš sa nám predstaviť?
Ahoj, volám sa Ivana, mám 25 rokov a som z paneláku z Púchova. Študujem posledný ročník VŠVU a nerada o sebe priveľa rozprávam.
Výborne, to bude radosť spolupracovať :D
Čo tvoje začiatky ?
Asi každé dieťa rado kreslí a kreslí dobre, takže to nerátam. No po odchode zo ZUŠ s výrokom „mňa to už nebaví“ som, paradoxne, začala každý deň kresliť. Až na pár hluchých období je to tak doteraz.


Kde berieš v živote inšpiráciu?
Ťažko odpovedať, asi úplne všetko, čo sa deje naokolo a potom aj inšpiratívni ľudia a ich „príbehy“. Keby som však mala vybrať hlavných inšpirátorov, budú to asi pobyty na opustených miestach. Rada chodím na miesta, ktoré ľudia obývali a následne opustili, teraz chátrajú a opäť sa v nich udomácňujú kríky, stromy, či zvieratá. Atmosféra takýchto miest nesúcich stopy ľudského života je pre mňa veľmi inšpiratívna a myslím, že to vidieť aj v časti mojej tvorby.
Môžeš nám priblížiť princíp tvojej grafickej tvorby?
Nie je to nič špeciálne, ide o sieťotlač, ktorú robím na nájdené staré materiály alebo predmety. Predtým si vytváram koláže z nafotených štruktúr, materiálov, zaujímavých miest a dokresľujem ich – ide o takú moju formu takmer archeologického výskumu, pri ktorej vždy skúmam históriu určitého miesta svojim spôsobom – fotím, zbieram konkrétne materiály, hľadám informácie alebo len spomínam. Hľadala som technológiu, ktorá by mi umožnila preniesť moje fotokoláže na dané materiály v požadovanej kvalite a sieťotlač sa zatiaľ osvedčila najviac.

Stratený dom, 2015, sieťotlač na sololite

Stratený dom, 2015, sieťotlač na sololite
Aké sú možnosti v Bratislave, teda Stredná Európa v rámci tvojho talentu?
Talent sa dá rozvíjať všade ;).
Čo práve čítaš?
Priznám sa, momentálne nečítam vo voľnom čase nič. Píšem totiž diplomovku, ktorá vyžaduje prečítanie veľkého množstva literatúry, takže keď čítam, čítam veci k diplomovke. No sú to prevažne knihy, ktoré som si zvolila sama a sú pre mňa zaujímavé, pretože sa viažu k tomu, čo práve robím. Práve teraz čítam Genius Loci: Towards a phenomenology of architecture – pekný názov, nie?
Čo cestovanie?
Cestujem rada. A cestujem rada úplne všade. Myslím, že nie je miesto, kde by sa nedalo nájsť niečo zaujímavé. No mimo toho, moje cestovateľské sny, ktoré by som si ešte chcela splniť, sú návšteva Berlína na 1 týždeň, New Yorku na 3 dni a Tokia na jeden deň.
Kde sa vidíš za 10 rokov?
Určite pri práci na nejakých veľkých projektoch :D
Máš obľubený festival?
Musím vás sklamať, ale nie som zrovna festivalový typ. Keď už sa na nejakom festivale ocitnem je to skôr kvôli konkrétnym koncertom, kapelám alebo kvôli známym. Naposledy som sa takto ocitla na Szigete v Budapešti.
Čo si naposledy počúvala ?
Už asi dva roky počúvam MØ stále dookola, no stále neviem ako sa to vyslovuje alebo píše. Čo si môžem pustiť vždy je Moby a jeho posledné dva albumy, taktiež mám rada Davida Lyncha. Oni dvaja sú mi veľmi sympatickí, nie len hudobne. Dokonca mám rybu, ktorú som pomenovala Moby, a keď si kúpim druhú, bude to David.

Project for Verameat NY, 2015, tuš+akvarel

Anonymous couple, 2014

Anonymous couple, 2014


Crime scene, 2015
Chceš niečo odkázať našim čitateľom?
Ak vás niečo zaujalo, pokojne ma followujte na instagrame, kde každý deň postujem niečo zo svojho pracovného postupu. Takže malé nahliadnutie do môjho ateliéru nájdete na @ivana_jancikova.

Pamäť a miesto, 2014, sieťotlač a kombinovaná technika na nájdenom objekte

Pamäť a miesto, 2014, sieťotlač a kombinovaná technika na nájdenom objekte

Pamäť a miesto, 2014, papierový objekt
Z našej strany ďakujeme za rozhovor a želáme veľa inšpirácie do života.
Denis Bolf
Comments