top of page
Vyhľadávanie

Muzikál Bábika - rozhovor

  • emsjeradio
  • Oct 24, 2014
  • Čítanie: 3

3.až 5 októbra zavítala na Slovensko zaujímavá filmárska súťaž 48 hour film project. História tohto projektu sa začala písať v roku 2001, keď vo Washingtone DC prebehol prvý ročník s jedným súťažným teamom. Postupne sa stal kultúrnym fenoménom a rozšíril sa až na 3000 filmov ročne v 125 mestách po celom svete. 48 Hour Film Project je najväčšia časová svetová filmová súťaž svojho druhu.

Každému teamu je pridelený žáner, postava, rekvizita a veta z dialógu. To všetko musia filmári nejakým spôsobom zapracovať do svojho filmu. Každý team si samostatne skladá štáb, obstaráva si technické vybavenie a všetko ostatné, čo je potrebné, k nakrúteniu filmu za jeden víkend.

logo2.jpg

Filmy posudzovala porota odborníkov z filmového sveta. Za najlepšie využitý dialóg dostal cenu team Cinefils s muzikálom Bábika. Ako funguje spolupráca a komunikácia počas tvorenia a časového mantinela nám prezradila produkčná teamu Cinefils Veronika Blaškovičová.

Čo bolo tvojou úlohou ako produkčnej?

Prvou úlohou bolo dať dokopy štáb,čo nebolo ťažké, keďže s každým, kto bol s nami v teame mám len dobré skúsenosti už z predošlých projektov. Potom moja práca pokračuje zháňaním hercov, komparzistov, lokácií, ale aj zostavením časového harmonogramu nakrúcania, aby všetko klapalo ako má. V neposlednom rade je to milovaná byrokracia – teda riešiť povolenia a zmluvy so štábom, na autorské práva a prípadne dodržať nejaký finančný rozpočet. Niektoré veci nebolo v tomto projekte nutné riešiť – napr. rozpočet, keďže na všetko, čo bolo potrebné kúpiť sme sa skladali. Vybaviť narýchlo veľa vecí je v tejto súťaži dosť náročné, ale keď bolo treba, tak aj ostatní členovia teamu čosi vybavili – napr. kameramani hercov. No v teame nás bolo 10 členov, ale ak mám rátať aj hudobného skladateľa, hercov a komparz, tak nás bolo 17.

Bola to vaša prvá skúsenosť s podobným projektom?

Súťaže sme sa zúčastnili druhý krát. Najskôr sme boli minulý rok v Prahe, kde sme si potiahli žáner komédia. Bola to výborná skúsenosť, pretože sme sa tam museli prispôsobiť podmienkam, keďže tam nemáme toľko kontaktov, ako doma. Aj tento rok sme plánovali ísť do Prahy, ale keď sme sa dopočuli, že sa v Bratislave organizuje prvý ročník, tak sme zmenili názor.

Untitled 19.jpg

Koľko toho naspal váš strihač ,keďže termín 48 hodín nepustí?

No keďže sme mali len jedného človeka na strih a postprodukciu, tak chudák nenaspal nič. V podstate piatok nám pomáhal rozmýšľať nad námetom a scenárom, lebo sme všetci vymýšľali spolu u nášho scenáristu a pri našom dohadovaní sa nemal šancu zaspať a sobotu už od rána strihal až do nedele. Film sme dokončili okolo 18:00, takže mal ozaj veľa práce.

Kde sa točil váš muzikál?

Nakrúcal sa v Bratislave, konkrétne v podniku Moods bakery & coffee, za čo veľmi pekne ďakujeme. Ďalej tanečná scéna sa nakrúcala na Kapucínskej a zvyšok sme doladili v ostatných častiach Bratislavy.

Untitled 22.jpg
Untitled 29.jpg

Aký žáner, postava,rekvizita a veta z dialógu vám boli pridelené?

Žáner sme si potiahli muzikál – nemali sme šťastnú ruku, lebo popravde pre nás to bol najnáročnejší žáner už len z pohľadu produkcie. Nájsť rýchlo hercov, ktorí vedia aj spievať a tancovať, vymyslieť choreografiu, prípadne pieseň. Dosť nám pomohlo, že mama nášho kameramana je speváčka, ktorá pred pár rokmi zložila a naspievala pieseň Bábika, takže sme len od nej získali autorské práva na pesničku a dokonca nám napokon vo filme aj zahrala. Ďalej sme museli do deja zapracovať postavu: Michal Drobný/Michaela Drobná – vodník/vodníčka; rekvizitu ponožku a repliku: „Ešte som sa nenaučil chodiť po strope.“ Prvý ročník má okrem týchto pravidiel ešte jedno špeciálne – film musí obsahovať dominantu mesta, v ktorom sa organizuje.

Hlavnú cenu sme nevyhrali, ale z ostatných kategórií sme získali cenu za „Najlepšie využitú repliku vo filme“. Bola to však pre nás cenná skúsenosť do budúcnosti, nakoľko s muzikálom nemal nikto z nás doteraz skúsenosť a vtesnať do siedmych minút príbeh, tanec a spev je náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Ako správne podotkol režisér Lukáš ešte pred súťažou, spojenie krátkeho filmu a muzikálu si navzájom dosť odporuje.

Čo plánujete do budúcna?

Momentálne pracujeme na založení kreatívneho štúdia. Venovať sa budeme rôznym projektom – reklamám, videoklipom, svadbám, organizovaniu eventov, grafike a samozrejme aj kinematografii. Pôjde najmä o nakrúcanie, fotografovanie a organizačnú činnosť. Takže sme momentálne otvorení novým ponukám a výzvam.

Untitled 15.jpg

Víťaz bratislavskej súťaže sa stal team Dreamers s filmom The Boss .Filmári dostali Grand cenu v podobe letenky pre zástupcu tímu do Los Angeles v USA, kde sa budú budúci rok v rámci medzinárodného filmového festivalu Filmapalooza 2015 premietať najlepšie filmy z celého sveta. Víťaz má tiež možnosť súťažiť o medzinárodnú peňažnú odmenu a premietanie v rámci Festival de Cannes 2015.

Z našej strany veľký obdiv a rešpekt. Smekáme klobúk za iniciatívu a kreativitu zúčastnených teamov. Tešíme sa na daľšie ročníky a dúfame, že na Slovensku sa zakladá tradícia tohto podujatia poskytujúca ďaľší priestor mladým filmárom.

Ďakujeme za rozhovor

 
 
 

Comments


.

bottom of page